نورالژی

دکتر جعفر سعیدی

 

نورالژی به شرایطی اطلاق می شود که ما با تحریک ( Irritation ) یا التهاب ( Inflammation ) یک عصب روبرو هستیم . این شرایط ممکن است در اندامها ، شکم و صورت خود را نشان دهد .


ادامه مطلب

چهل نكته در درمان بيماري هاي مزمن

دكتر اردوان شهردار

برگردان فارسي : دكتر فاطمه ابراهيمي ثاني

ابتدا مقالات قبلي من "قوانين اصلي در درمان بيماري هاي مزمن 1،2و3 "را بخوانيد.

1.معناي مجموعه علائم "Totality of symptoms" اين نيست كه همه علائم و نشانه هايي را كه در بيمار وجود دارد ، در نظر بگيريم . بايد آن چيزي را كه هدف درمان است در بيمار پيدا كنيم."What is to be cured?"


ادامه مطلب

Nat.S

 

دكتر فاطمه ابراهيمي ثاني

 

 

Natrum Sulphuriom : تركيب شيميايي ناتروم و سولفور است كه از خواص شگرف سولفور و سديم بهره برده است . به آن گلابر هم مي گويند چون Glauber آن را كشف كرد . شوسلر اثرات حياتي آن را بيان نمود و به نمك هايش اضافه كرد.


ادامه مطلب

هنر شرح حال گيري

دكتر اردوان شهردار

برگردان فارسي : دكتر فاطمه ابراهيمي ثاني

 

... هيچ كس نيست كه براي مشاهده گر بي تعصب بودن تمرين نكند،اما واقعيت اين است كه ما به تعصب اعتياد داريم.ذهن ما پر از تعصب است.پر از تصاوير ناخودآگاهي است كه دائما در جستجوي شخص مناسب با موضوعات منعكس شده در ذهن است.دنياي ما دنيايي پر از توهمات و تصاوير است.واقعيت خارج از آن است اما ما قادر به ديدن آن نيستيم.ما عادت كرده ايم كه آن را با چيدمان خودمان،آن طور كه ترجيح مي دهيم باشد و طوري كه بهترين معنا را از تصاوير دروني مان در حوزه ناخودآگاه بدست مي دهد،ببينيم.شرح حال گيري از بيمار يك هنر است.و يك هنرمند بايد از گذشته،از تعصب و از پيشداوري رها باشد و اجازه دهد كه انرژي آفريننده از طريق او جريان پيدا كند ...


ادامه مطلب

كنت ، بررسي انتقادي ديدگاه ها

دكتر ابوالفضل حسيني

... بدون تردید کنت یکی از بزرگترین هومیوپات ها است چرا که:

-توانسته است با تکیه بر درک عمیقی از مبانی طب کل نگر که در ارغنون هومیوپاتی تدوین شده ، برداشتی شخصی با رنگ و بوی ادراکات فردی خودش ارایه دهد.

-نتایج نظام اندیشه و نظریات او در حوزه ی عمل و درمان بیماران، بسیار موفقیت آمیز و درخشان بوده است.

-او توانسته شاگردان بسیار زیادی تربیت نماید.

-کنت شیوه ی بسیار خاصی در تدریس متریامدیکا داشته که مبتنی بر تصویرنگاری دقیق و موشکافانه و کاربردی است ...

 


ادامه مطلب

جيمز تيلر كنت

 

گفتاري درباره كنت و هوميوپاتي الهي اش

 

نويسنده : دكتر ابوالفضل حسيني

 

 

جیمز تیلر کنت ، هومیوپات نامدار امریکایی(1849-1916)یکی از بزرگان هومیوپاتی به شمار می آید. او درمانگر و معلم بزرگ هومیوپاتی بود که آموزه های اساسی هومیوپاتی کلاسیک را با دیدگاه های خود درآمیخت و شیوه یی کاملن نو در زمینه ی اتدیشه و فلسفه ی هومیوپاتی و همچنین روش و درمان ابداع نمود. برخی او را مبدع هومیوپاتی مدرن می دانند. شیوه ی کنت در زمینه ی درک و آموزش متریا مدیکا درخشان است. او تصویرهای موجز و بسیار روشنی از داروها را به دست می دهد و آن را با موارد بالینی و مثال هایی کاربردی همراه می کند که تاثیر بسیار مهمی در یادگیری و فهم تصویر داروها دارد. این شیوه نشان می دهد که کنت تا چه اندازه مشاهدات موشکافانه و دقیقی در خصوص تصویر داروها داشته است.او تعداد بسیار زیادی دانشجو را آموزش داده و همین طور تعداد بی شماری از بیماران را درمان نموده است...

 

 


ادامه مطلب

قوانين اصلي در درمان بيماري هاي مزمن

دكتر اردوان شهردار

برگردان فارسي : دكتر فاطمه ابراهيمي ثاني

 

... وقتی که یک استرسور روی ارگانیزم عمل می کند ، سه اتفاق ممکن است بیفتد :

 

1- تطابق کامل که وضعیت بهبودی است ( sound adaptation )

 

2- تشکیل مکانیزم های دفاعی

 

3- مرگ

 

در اولین نوع واکنش ، ارگانیزم قدرت و دانش تطابق را دارد و خودش را به وضعیت هومئوستاز و موازنه سلامتی بر می گرداند . این واکنش ممکن است بلافاصله يا در عرض چند روز اتفاق بیفتد.

 

در واکنش نوع سوم ، اختلال آنقدر شدید است که ارگانیزم قادر نیست مکانیزم های تطابقی را تشکیل دهد ومی میرد.

 

وقتی که استرس قوی است یا شناخت ارگانیزم از استرس نسبی است ( کامل نیست ) ( از نظرسایکولوژیک یا ایمونولوژیک ) اما شدت آن به حدی نیست که سبب مرگ ارگانیزم شود ، ارگانیزم شروع به استفاده از مکانیزم های دفاعی می کند . در واقع ،مکانیزم های دفاعی ابزار تسکینی هستند و به درمان منتهی نمی شوند ...

 

 

 


ادامه مطلب