تاريخچه مختصر هوميوپاتي

تاريخچه مختصر هوميوپاتي در دنيا :

هوميوپاتي اولين بار توسط بقراط معرفي گرديد (462-377 قبل از ميلاد) ولي پايه‌گذاري اصول اساسي آن توسط يک پزشک آلماني به نام ساموئل هانمن (1755-1843 ميلادي) صورت گرفت که شامل قانون مشابهت، اصل تک‌دارويي، اصل دوز حداقل، و تئوري بيماري‌هاي مزمن بود. قبل از نيمه دوم قرن نوزدهم از هوميوپاتي در سراسر اروپا، آسيا و آمريکاي شمالي استفاده مي‌شده است.

امروزه هوميوپاتي به شبكه بهداشت و سلامت ملي بسياري از كشورها از جمله هند، مكزيك، پاكستان، سريلانكا، برزيل و انگلستان وارد شده است.

بيست الي سي درصد پزشكان فرانسوي و آلماني در كارهاي درماني خود از هوميوپاتي استفاده مي‌كنند. در انگليس پنج بيمارستان هوميوپاتي بخشي از سيستم بهداشتي كشور را تشكيل داده و بيش از 30 درصد پزشكان عمومي اين شيوه را مورد استفاده قرار مي‌دهند.

در آمريكا بيش از 500 پزشك و 5000 غيرپزشك در كارهاي درماني از هوميوپاتي استفاده مي‌كنند و 5/2 ميليون آمريكايي در حال حاضر داروهاي هوميوپاتي را بكار مي‌برند.

سازمان جهاني بهداشت اعلام نموده كه هوميوپاتي دومين سيستم پزشكي است كه بصورت جهاني استفاده مي‌شود. در يك همايش بين‏المللي پزشكي هوميوپاتي در سال 1994، دكتر ژ. ژانگ افسر سلامت سازمان بهداشت جهاني در طب مكمل به ادغام هوميوپاتي در نظام‏هاي سلامت ملي تعدادي از كشورها اشاره نمود و ويژگي‏هاي هوميوپاتي را رويكرد كل‏نگرانه به بيمار، تجويز داروهايي كه سيستم دفاعي خود بدن را تحريك مي‏كنند، و استفاده از حداقل دوز دارو عنوان كرد. پرمصرفترين داروي سرماخوردگي در فرانسه، يكي از داروهاي هوميوپاتي است.

انجمن اروپايي هوميوپاتي كلاسيك كه در سال 1990 تأسيس شده به مرور زمان توانسته است نمايندة هوميوپات‌هاي اروپا باشد. در حال حاضر، اين انجمن در 14 كشور اروپايي داراي اعضاي رسمي است و به طور مستمر در حال گسترش است. هدف انجمن ارائة درمان هوميوپاتي با كيفيت بالا به عموم مردم است. توجه فعاليت‌هاي اين انجمن معطوف به تأمين حق انتخاب و فرصت استفاده از درمان هوميوپاتي براي تك‌تك افراد جامعه است به نحوي كه همه بتوانند بوسيلة هوميوپات‌هاي مجرب و داروهاي با كيفيت بالا درمان شوند. اين امر براي انجمن واضح است كه پزشكاني كه آموزش كاملي در زمينة هوميوپاتي به عنوان يك رشتة درماني مستقل داشته‌اند، بهتر از ديگران طبابت مي‌كنند. اين موضوع شامل درك و آگاهي عميق از هوميوپاتي و اصول بنيادين آن به همراه دانش پزشكي متداول مي‌باشد. بنابراين ايجاد هماهنگي در آموزش اين رشته و تعيين استانداردهاي آموزشي بعنوان گامي موثر در تضمين كيفيت خدمات در نظر گرفته مي¬شود.

 

 

تاريخچه مختصر هوميوپاتي در ايران

سابقه پيدايش هوميوپاتي در ايران را مي‌توان به دو دوره زماني تقسيم نمود.

دوره اول كه در آن چند هوميوپات بطور پراكنده به طبابت مي‏پرداختند و بدون شك مي‏توان مرحوم دکتر بهارمند را اولين هوميوپات ايران ناميد. او در سال 1305 در تهران مشغول طبابت هوميوپاتي شد. بعد از وي مي‏توان از مرحوم دكتر طبيبي نام برد. ايشان تا سال 1374 در تهران مشغول طبابت هوميوپاتي بودند و با همكاري جمعيت هلال احمر داروهاي هوميوپاتي را در اختيار بيماران قرار مي‏دادند اما در 4/8/1374 شوراي عالي ارزشيابي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي هوميوپاتي را يك روش درماني شناخت و در نهايت در 26/10/1377 دستورالعمل تعيين تكليف پزشكان هوميوپات توسط وزير بهداشت وقت جناب آقاي دكتر فرهادي به معاونت آموزشي وزارت متبوع اعلام شد و در بهمن ماه همان سال به دانشگاههاي علوم پزشكي ابلاغ شد.

بعد از قانونمند شدن اين رشته، در سال 1381انجمن هوميوپاتي تأسيس شد. اين انجمن هم اکنون با بيش از 400 عضو رسمي (پزشک عمومي و متخصص) فعاليت مي‌کند.